وضعیت رایان گاسلینگ نامزد اسکار سینماگران

وضعیت: رایان گاسلینگ نامزد اسکار سینماگران ولنتاین رانندگی بازیگری غم انگیز بازیگران نامزدی سینمای رایانه

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری ، شرلوک هلمز&quot، همه شاخصه های علمی &quot

تصویری که کانن دویل از “شرلوک هلمز” به تصویر کشیده هست، آمیزه ای از یک کارآگاه دانشمند، باهوش، تیزبین، بی پروا، جسور، درونگرا، وسواسی و کمی بی رحم است

، شرلوک هلمز&quot، همه شاخصه های علمی &quot

همه شاخصه های علمی "شرلوک هلمز"

عبارات مهم : تصویر

تصویری که کانن دویل از “شرلوک هلمز” به تصویر کشیده هست، آمیزه ای از یک کارآگاه دانشمند، باهوش، تیزبین، بی پروا، جسور، درونگرا، وسواسی و کمی بی رحم است

سر آرتور ایگناتیوس کانن دویل (Sir Arthur Ignatius Conan Doyle)، دکتر و نویسنده مشهور انگلیسی در 22 مه 1859 در ادینبورگ (اسکاتلند) بدنیا آمد. کانن دویل شهرت خود را مدیون خلق شخصیت “شرلوک هلمز” در داستان های جنایی – پلیسی به همین نام است.

تاریخ 22 مه (1 خرداد) همزمان با سالگرد تولد کانن دویل به نام روز شرلوک هلمز (Sherlock Holmes Day) نامگذاری شده است است.

به همین بهانه قصد داریم از منظر علمی، شخصیت شرلوک هلمز را مورد بررسی قرار دهیم.

ساکن 221B خیابان بیکر
در قلب شیفتگی خواننده / بیننده نسبت به نقش شرلوک هلمز، علم قرار دارد؛ هلمز به جای استفاده از هر نوع ابزار یا قدرت ماورایی، از قدرت منطق، تفکر، تخیل و استنتاج جهت حل مسئله استفاده می کند و درست مانند اکتشافات علمی، تلاش وی جهت کشف حقیقت با دلهره و نگرانی همراه هست، نگرانی از نیافتن حقیقت.

، شرلوک هلمز&quot، همه شاخصه های علمی &quot

(تصویر: BBC)

کانن دویل، نویسنده داستان های شرلوک هلمز عنوان می کند که شخصیت هلمز در اصل، از جوزف بل (Joseph Bell)، جراح درمانگاه سلطنتی ادینبورگ – که دویل مدتی دستیار وی بوده – الهام گرفته شده است هست. درست مانند شخصیت شرلوک هلمز، بل از توانایی خارق العاده استنتاج بعد از چند دقیقه مشاهده و بررسی برخوردار بود.

فرانسیس تانکی اسمیت، پلیس و متخصص عوض کردن قیافه نیز در شکل گیری شخصیت شرلوک هلمز بی تأثیر نبوده است.

شرلوک هلمز، جرم شناسی و پزشکی قانونی مدرن
شاید این مسأله عجیب و کمی مسخره به نظر برسد که یک شخصیت داستانی، مسیر پزشکی قانونی مدرن را شکل داده باشد؛ ولی می توان گفت که شخصیت شرلوک هلمز، به واقع یکی از پیشگامان پارادایم تازه جرم شناسیcriminology) ) محسوب می شود.

زمانی که زیاد مردم در نزدیکی شهر شهرها و مناطق روستای زندگی می کردند، شناسایی مجرم در وقت وقوع جرم کار چندان دشواری نبود، چراکه همه همدیگر را می شناختند. تا آن زمان، تنها مدارک جهت اثبات جرم یک قاتل “دستگیر کردن او با دست های خون آلود” یا ادعای یک شاهد مبنی بر گناه کار بودن متهم بود.

اما با توسعه شهرنشینی و زیاد کردن قیمت قتل و سرقت، نیاز به تشخیص دقیق تر جرم و مجرمان، بیش از هر وقت دیگری احساس شد. باتوجه به تراکم بالای جمعیت شهرها، روش های تحقیق محلی و پرس و جو از همسایگان جهت شناسایی مجرم دیگر کارآیی نداشت.

در شروع دوره شهرنشینی، شخصیت “شرلوک هلمز” کانن دویل شکل گرفت و این داستان ها بین سال های 1887 تا 1927 منتشر شدند.

تصویری که کانن دویل از “شرلوک هلمز” به تصویر کشیده هست، آمیزه ای از یک کارآگاه دانشمند، باهوش، تیزبین، بی پروا، جسور، درونگرا، وسواسی و کمی بی رحم است

(تصویر: solent)

در داستان های شرلوک هلمز به صورت مکرر به این عنوان اشاره می شود که جزئی ترین شواهد در صحنه جرم می توانند به رمزگشایی از جرم و جنایت منجر شوند. بدون شک، روش های کشف جرم مطرح شده است در مجموعه داستان های شرلوک هلمز، بر توسعه جرم شناسی و پزشکی قانونی مدرن بی تأثیر نبوده است.

هلمز از روش های علمی مدرن در تحقیقات خود استفاده می کرد و در این داستان ها جهت نخستین بار، بررسی خاکستر تنباکو، گل و لای در صحنه جرم، سموم، دست نوشته ها، لکه ها، گرد و غبار، رد پا، لکه های خون مورد توجه قرار گرفتند.

نبوغ کانن دویل در خلق شخصیت کاوشگر و تحلیلگر هلمز، مورد توجه متخصصان جرم شناسی قرار گرفته است:

آلفونس برتیلون (Alphonse Bertillon) – مبدع روش بازسازی صحنه جرم و اندازه گیری شاخصه های فیزیکی مجرم – که از او به عنوان یکی از پیشگامان علم پزشکی قانونی یاد می شود، یکی از افراد آشنا شده است ای است که به بعضی از روش های علمی در داستان های شرلوک هلمز استناد کرده و اعتقاد بود، روش های استدلال شرلوک هلمز باید به وسیله نیروهای پلیس مورد استفاده قرار بگیرند.

دکتر ادموند لوکارد (Edmond Locard) – بنیانگذار نخستین آزمایشگاه کشف جرم در سال 1910 – نیز از جمله افرادی است که روش های شرلوک هلمز را در تحقیقات خود مورد استفاده قرار می داد. وی اعتقاد بود که هلمز نخستین کسی است که اهمیت خاک در بررسی صحنه جرم را مورد توجه قرار داده است و نقش مهمی در توسعه علم پزشکی قانونی مدرن داشته است.

سیناپرس

واژه های کلیدی: تصویر | پزشکی | داستان | تصویری | داستان | قانونی | استفاده | اخبار فرهنگی و هنری

، شرلوک هلمز&quot، همه شاخصه های علمی &quot

، شرلوک هلمز&quot، همه شاخصه های علمی &quot

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz